Psychologia Toggle

Dentofobia to paraliżujący strach, lęk przed wizytą u dentysty. Szacuje się, że negatywne emocje dotykają ok. 60% ludzi, ale zdecydowana większość potrafi sobie z nim poradzić. Na dentofobię cierpi 5% pacjentów z tej grupy. niestety Polacy są narodem, który przoduje w Europie pod względem strachu przed wiertłem i fotelem dentystycznym.

Objawami dentofobii są pocące się ręce, przyspieszone bicie serca, duże napięcie mięśniowe, uczucie duszności, częste wizyty w toalecie.

Powody mogą być różne:

 

 • negatywne wspomnienia z dzieciństwa
 • nieprzyjemne doznania podczas wcześniejszych wizyt
 • strach przed bólem
 • wstyd przed aktualnym stanem jamy ustnej
 • negatywnapostawa detysty
 • zapach gabinetu stomatologicznego
 • opowiadania rodziny, znajomych o przykrych doświadczeniach
 • trauma z lat szkolnych, gdzie funkcjonowały średnio przyjemne gabinety dentystyczne

 

W dzisiejszych czasach stomatologia się zmieniła i nie musi kojarzyć się z bólem, wręcz przeciwnie, naszym zadaniem jest sprawić by zęby były piękne i zdrowe bez bólu. Pacjenci powinni wiedzieć, że dziś zabiegi bez znieczulenia to rzeczywiście rzadkość.

Do najnowocześniejszych sposobów walki z dentofobią, które angażują psychikę pacjenta, zalicza się:

 

 • Psychoterapię– wspólnie z pacjentem poszukuje się źródła lęku i za pomocą różnych technik wpływa się na zmianę jego przekonań,
 • – stosowanie technik relaksacyjnych– nauka radzenia sobie w sytuacji stresu,
 • rozmowę z dentystąm.in. na temat dentofobii – oswajanie strachu to między innymi oswajanie z gabinetem.

 

Wszystkie te metody uczą samokontroli i większej świadomości samego siebie. Dzięki temu pacjent łatwiej oswaja i pokonuje lęk.

Inne nowoczesne sposoby na redukcję nieprzyjemnych doznań podczas leczenia zębów to:

 • bezbolesna aplikacja znieczulenia,
 • podanie podtlenku azotu– gaz rozweselający odpręża i relaksuje,
 • zastosowanie znieczulenia ogólnego

 

Pacjent musi zdawać sobie sprawę z tego, że strach przed dentystą nie jest powodem do wstydu czy zażenowania. To normalny objaw, który odczuwa większość ludzi. Walka z dentofobią zaczyna się od uświadomienia sobie lęku i rozmowy o tym, jak go pokonać.Specjaliści w naszej klinice są przeszkoleni, aby w sposób profesjonalny pomóc pacjentowi z dentofobią.

 

Alicja Sobik-Lipus

 

Psycholog i psychoterapeuta. Od 2011 roku pracownik Państwowego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Rybniku, od kilku lat związana z oddziałem psychiatrii sądowej. Od 2013 roku biegły sądowy z zakresu psychologii przy Sądzie Okręgowym w Gliwicach. Psycholog–konsultant Szpitala Chorób Płuc w Pilchowicach. Doświadczenie zawodowe zdobywała ponadto w Poradni Zdrowia Psychicznego oraz w placówkach opiekuńczo-wychowawczych. Prywatną praktykę prowadzi od 2014 roku. Współtwórca Centrum Terapii Poznawczo-Behawioralnej Sensus (www.sensus.rybnik.pl).

Absolwentka 5-letnich studiów magisterskich na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Odbyła szkolenie podyplomowe w zakresie kwalifikacji pedagogicznych. Aktualnie uczestniczy w drugim stopniu szkoły psychoterapii poznawczo-behawioralnej dr A. Popiel i E. Pragłowskiej. Członek Stowarzyszenia Psychologów Sądowych w Polsce oraz Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczo-Behawioralnej.

Zajmuje się prowadzeniem diagnostyki psychologicznej oraz psychoterapii indywidualnej osób dorosłych. Prowadzi w szczególności terapię osób z zaburzeniami lękowymi, nastroju, psychotycznymi oraz osobowości.

 

Magdalena Kufka

 

Psycholog i psychoterapeuta. Doświadczenie zdobywała w Ośrodku Interwencji Kryzysowej i Psychoterapii oraz w Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Rybniku. Absolwentka psychologii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Współzałożyciel Centrum Terapii Poznawczo-Behawioralnej Sensus (www.sensus.rybnik.pl).

Ukończyła studia podyplomowe w zakresie kwalifikacji pedagogicznych. Aktualnie uczestniczka drugiego stopnia szkoły psychoterapii poznawczo-behawioralnej dr A. Popiel i E. Pragłowskiej.

Prowadzi psychoterapię osób od 12 roku życia. Zajmuje się przede wszystkim leczeniem depresji, zaburzeń lękowych, zaburzeń osobowości oraz zachowania. Pomaga osobom z niską samooceną, kłopotami z wyrażaniem emocji oraz komunikacją interpersonalną.

Członek Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej.

Invisalign

na zęby Niewidoczne aparaty na zęby. Dzięki Invisalign posiadanie wymarzonego uśmiechu nie jest już problemem. czytaj więcej

logo mediraty