Protetyka Toggle

Protetyka stomatologiczna pozwala na odbudowę stanu uzębienia sprzed jego utraty bądź zajścia zmian patologicznych. Do odtworzenia pierwotnego wyglądu lub jego ulepszenia służą wypełnienia protetyczne, które w zależności od potrzeby mogą być ruchome (wyciągane), stałe (niewyciągane) lub kombinowane.

 

Przed osadzeniem stałych wypełnień protetycznych jak mosty czy korony, konieczne jest wzmocnienie korony zęba oraz odbudowa utraconego korzenia przy pomocy wkładu koronowo-korzeniowego. Wkłady te wykonywane są zazwyczaj ze stopów metali nieszlachetnych oraz stopów złota i tytanu.

 

Pracownia protetyczna

 

Wszystkie działania protetyczne w naszej klinice są dostosowywane do potrzeb indywidualnego pacjenta. Na podstawie dokładnej analizy każdego przypadku, dobieramy odpowiedni rodzaj wypełnień, który zapewni zadowolenie i satysfakcję pacjenta. Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań pozwala na stworzenie protez wizualnie identycznych do prawdziwych zębów.

 

Wkłady koronowe (inlay/onlay)

Wkłady koronowe zastępują tradycyjne plomby, a stosowane są szczególnie jako uzupełnienia koron zębów bocznych ze względu na ich dużą wytrzymałość. Każdy wkład dopasowywany jest do indywidualnej specyfiki pacjenta i umożliwia dokładne odwzorowanie anatomii zęba. Inlay/onlay wykonuje się głównie z porcelany, ale i stopów złota czy innych kompozytów. Wkłady koronowe są szczególnie polecane w miejscach styku dwóch zębów.

 

Wykonanie wkładu inlay/onlay odbywa się w ramach dwóch wizyt. Podczas pierwszej stomatolog przygotowuje ząb oraz pobiera wycisk, na podstawie którego w pracowni protetycznej powstanie wkład. Specjalista zakłada również opatrunek chroniący ząb do następnej wizyt, podczas której wkład jest instalowany.

 

Zalety inlay/onlay:

  • wysoka trwałość oraz odporność na ścieranie
  • dokładnie odbudowują kształt anatomiczny zęba
  • rekonstrukcja długoczasowa
  • brak wrażliwości na oddziaływanie czynników zewnętrznych
  • najwyższa estetyka

Licówki porcelanowe

Licówki porcelanowe to świetne rozwiązanie problemu źle wyglądających zębów. Można je zrobić na zębach przebarwionych, uszkodzonych i nierównych. Licówki są to bardzo cienkie płatki porcelany przyklejane po stronie wargowej i policzkowej. Licówki można zrobić na każdy ząb. Zrobienie tego wymaga wypreparowania, czyli nieznacznego oszlifowania zęba z przedniej strony. Licówki osadza się za pomocą specjalnych cementów, dlatego są one niezwykle trwałe.

 

Korony i mosty protetyczne

Korony stomatologiczne są rozwiązaniem protetycznym dla osób o zaawansowanych zniszczeniach w strukturze zęba. Zniszczone zęby to nie tylko kwestia estetyki ale i zdrowia, bowiem ubytki w uzębieniu są przestrzenią sprzyjającą rozwojowi próchnicy.

 

Pełnoceramiczna korona protetyczna wykorzystywana jest w przypadkach, w których ząb nie nadaje się już do leczenia. Dzięki uzupełnieniom będą mogli Państwo cieszyć się zdrowo wyglądającym uśmiechem przez długie lata.

 

Jak tworzy się idealny uśmiech?

 

Korony porcelanowe tworzy się na specjalnej podbudowie z ceramiki, stopów złota lub platyny, nazywanej powszechnie „czapeczką”. Do niej przytwierdza się właściwy ząb. Skonstruowanie idealnie dopasowanych koron możliwe jest dzięki zastosowaniu komputera CAD/CAM (z ang. Projektowanie Wspomagane Komputerowo/Komputerowe Wspomaganie Wytwarzania). Ta zaawansowana technologia wykorzystywana przez naszą klinikę zapewnia idealne efekty estetyczne oraz najwyższą wytrzymałość zarówno dla pojedynczych zębów jak i całej ich grupy. Przytwierdzenie korony wymaga uprzedniego zeszlifowania zęba. Aby nie narażać naszych pacjentów na ból i dyskomfort, zabieg protetyczny wykonujemy w znieczuleniu miejscowym QuickSleeper, podobnie jak w przypadku wykonania mostów.

 

W odróżnieniu od koron, mosty protetyczne tworzy się w celu uzupełnienia większych braków w uzębieniu. Mosty zbudowane są z koron osadzonych na zębach filarowych lub implantach połączonych z przęsłem lub przęsłami zastępującymi brakujące zęby. Przytwierdzenie mostów również wymaga zeszlifowania sąsiadujących zdrowych zębów.

 

Protezy

Protezy stomatologiczne uzupełniają znaczne braki w uzębieniu, kiedy zastosowanie mostów protetycznych nie jest już wystarczającym rozwiązaniem. Protezy są uzupełnieniami ruchomymi, a więc wyjmowanymi z jamy ustnej przez pacjenta. W klinice Royal Dental stosujemy protezy szkieletowe, osiadające oraz protezy typu Overdenture.

 

Protezy szkieletowe

Zastosowanie protez szkieletowych jest niemożliwe w przypadku całkowitego bezzębia, natomiast doskonale sprawdza się przy mniejszych ubytkach. Podstawowym elementem tych protez ruchomych jest metalowy szkielet zaopatrzony w klamry i ciernie, który dzięki swojej konstrukcji praktycznie nie jest odczuwalny przez pacjenta. Klamry przytwierdza się do zdrowych zębów, a odpowiadają za utrzymanie protez na podłożu. Ich nieestetyczny wygląd powoduje, iż są one głównie zastępowane przez zasuwy czy zatrzaski pełniące dodatkową rolę stabilizacyjną. Ciernie natomiast są wypustkami opierającymi się na żujących powierzchniach zębów, co powoduje przeniesienie sił żucia na kości szczęki.

 

Protezy typu Overdenture

Protezy typu Overdenture są rodzajem protez ruchomych wykorzystujących odpowiednio przygotowane zęby własne pacjenta lub implanty i należą do najbardziej zaawansowanych uzupełnień protetycznych. Proteza utrzymuje się na korzeniach, ich pozostałościach lub implantach poprzez zatrzaski, belki, korony teleskopowe czy magnesy (stąd nazywane są protezami nakładkowymi). Protezy Overdenture chronią kości przed zanikiem zapewniając najwyższy komfort pacjentowi.

 

Protezy osiadające

Protezy osiadające opierają się na błonie śluzowej, a do ich stabilizacji w jamie ustnej wykorzystywane są klamry. W zależności od zaawansowania ubytków, protezy dzielimy na częściowe i całkowite. Pierwsze z nich odtwarzają mniejszą ilość brakujących zębów, a skonstruowane są na płycie akrylowej. Charakteryzuje je lepsza stabilizacja od protez całkowitych, ponieważ często mocowane są na naturalnych zębach przy pomocy klamerek czy zamków. Całkowite natomiast stosowane są w przypadku całkowitego bezzębia i przytwierdzane są do tkanek miękkich. To jednak nie zawsze wystarczy, wtedy specjalista musi posiłkować się klejem do protez.

 

Protezy osiadające są najtańszym rozwiązaniem protetycznym, który co prawda poprawia wygląd, jednak niesie za sobą szereg wad, jak choćby dyskomfort użytkowania i niedogodności w spożywaniu pokarmów.

 

Protezy biofunkcyjne

 

biof

 

Protezy biofunkcyjne – inaczej BPS to Biofunkcyjny System Protetyczny, który jest ofertą dla pacjentów bezzębnych o zanikłych wyrostkach, niezadowolonych z dotychczasowych rozwiązań. Są to protezy które na całym świecie są standardem, u nas niestety luksusem.

Funkcjonalne i estetyczne protezy osiadające najwyższej jakości z zębami zamawianymi zawsze indywidualnie dla każdego pacjenta, dostosowanymi kształtem i wielkością do warunków jamy ustnej i estetyki twarzy, które technik ustawia według specjalnego klucza co gwarantuje wybalansowanie zgryzu.

Ich zaprojektowanie byłoby nie możliwe bez dwóch specjalnych przyrządów jakimi się posługujemy – łuku twarzowego i artykulatora, dzięki którym do pracowni technicznej i gabinetu stomatologicznego przenosimy wiernie warunki zgryzowe pacjenta.

 

10373989_878586488821791_1389896996672519440_n

Invisalign

na zęby Niewidoczne aparaty na zęby. Dzięki Invisalign posiadanie wymarzonego uśmiechu nie jest już problemem. czytaj więcej

logo mediraty