Ortodoncja Dziecięca Toggle

Wczesne leczenie wad zgryzowych jest niezwykle ważne nie tylko dla przyszłego estetycznego wyglądu, ale i zdrowia dziecka. Nasze pociechy często sprzeciwiają się noszeniu aparatu głównie ze względu na ich wygląd oraz narażenie się na śmiech rówieśników. W klinice Royal Dental stosujemy technologię, która nie tylko gwarantuje wygodę, ale również całkowicie ukryje aparat przed widokiem innych.

Najmłodszym pacjentom (do 12 roku życia) zakładamy aparaty ruchome, bowiem tylko one znajdują zastosowanie w przypadku zębów mlecznych. Zadaniem inaczej zwanych aparatów zdejmowanych jest pobudzenie wzrostu części twarzowej czaszki w korzystnym kierunki. U starszych dzieci doskonale sprawdzają się aparaty stałe lingwalne, które dla rówieśników pozostają niewidoczne, bowiem umieszcza się je od wewnętrznej strony języka.

Aparaty ruchome

Aparaty wyjmowane przeznaczone są dla dzieci poniżej 12 roku życia, a może być wyciągany z jamy ustnej w trakcie spożywania posiłków czy mycia zębów. Aparat ten zapobiega rozwojowi wad zgryzu oraz mobilizuje zęby do wzrostu w odpowiednim kierunku. Istotną cechą charakteryzującą aparaty ruchowe jest możliwość uniknięcia leczenie aparatem stałym w przyszłości, a z pewnością jego zoptymalizowanie. Każdy rodzic powinien jednak zdać sobie sprawę, iż na efektywność procesu leczenia jest samodyscyplina i systematyczność w noszeniu aparatu.

aparat ruchowy

Leczenie retencyjne

Większość pacjentów, zarówno młodych jak i starszych, uważa dzień ściągnięcia aparatu za koniec leczenia ortodoncyjnego. To mylne przekonanie, bowiem następny etap polega na utrwaleniu ustabilizowanego uzębienia, a mowa o leczeniu retencyjnym. Aby nie doprowadzić do nawrotu wad zgryzu konieczne są częste wizyty w gabinecie stomatologicznym, w celu ciągłego monitorowania przebiegu leczenia.

Długość leczenia retencyjnego zależy od wielu czynników, m.in.:

  • długości leczenia ortodontycznego
  • zaawansowania wad zgryzu
  • wieku pacjenta

W przypadku dzieci i młodzieży by w pełni wyeliminować ryzyko utraty pozytywnych skutków zastosowania aparatów ortodontycznych, leczenie retencyjne powinno trwać do zakończenia procesu rozwojowego młodego człowieka.

Dlatego należy pamiętać, że wczesne leczenie ortodoncyjne i retencyjne dzieci i młodzieży zapobiega poważnym wadom zgryzu w przyszłości!